Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Práce v mrazu a chladných klimatických podmínkách. Rizika a prevence

11. 10. 2022
Zpět

V závislosti na podmínkách pracoviště existují různé druhy nebezpečí a chlad je jedním z nich. Úrazy související s nachlazením jsou obvykle reverzibilní (lze je vyléčit), ale ne vždy. V těžkých případech může být vystavení chladu dokonce i smrtelné. Proto se vyplatí nejen dávat pozor na varovné signály, ale také si uvědomit, jak úrazům způsobené mrazem předejít.

Obsah článku:

Potenciální rizika práce v mrazu či chladném prostředí

Ačkoli hypotermie (poklesu tělesné teploty při nadměrných ztrátách tepla pod 35 °C) je pravděpodobně nejzávažnější riziko, existuje několik dalších stavů, které mohou nastat v důsledku silného nebo dlouhodobého vystavení chladu. Tyto stavy zahrnují např.:

Zákopová noha

Stav, který vzniká po vystavení jak chladu, tak vlhku. Stojí za zmínku, že počasí nemusí být zrovna ledové, aby způsobilo příznaky zákopové nohy. Pokud jsou teploty nižší než 10°C, měli byste dbát na to, abyste měli nohy v teple a suchu. Vlhká noha totiž zrácí až 25 krát více tepla než noha suchá. Syndrom zákopové nohy postihuje jak svalovou tkáň, tak nervy a její příznaky zahrnují necitlivost, svědění, brnění, otoky a případně puchýře. Není to trvalé, pokud je podezření zachyceno včas, ale může postupovat až k trvalému poškození tkáně.

Abnormální kožní reakce

Jedná se o mírné, reverzibilní (vratné) poranění, které trvá několik hodin po vystavení chladu. Může zasáhnout všechny končetiny (ruce a nohy) při teplotách až 16 °C. Způsobuje zarudnutí, puchýře, záněty a bolesti, které se zhoršují při kontaktu s jinými povrchy. Jakmile přestane být postižená oblast vystavena nižším teplotám, měl by se stav zlepšit.

Omrzliny

Zranění, které může zasáhnout jakékoliv části těla, které jsou vystaveny silnému chladu - mrazu. Omrzlá kůže je ve skutečnosti zmrzlá, což obvykle vede k určitému stupni trvalého poškození. Mírnější případy mohou vyvolat dlouhodobé příznaky, jako je citlivost na chlad, necitlivost nebo bolest, ale vážné případy omrzlin mohou vést k nekróze tkáně a závažnějšímu poškození nervů.

Omrzliny

Podchlazení

Podchlazení (hypotermie) je jediný stav související s nachlazením, který může přímo vést k úmrtí. V raných stádiích mezi příznaky hypotermie patří třes, stěžování si na chlad a snížená fyzická funkce. Pozdější stádia jsou charakterizována duševním zmatením, zpomaleným dýcháním, závažným snížením fyzických funkcí, absencí třesavky a v extrémních případech i smrtí.

Prevence proti podchlazení nebo omrzlinám

Vzhledem k tomu, jak vážně může být někdo ovlivněn i dočasnými stavy souvisejícími s podchlazením, je důležité neustále dávat pozor na příznaky. Nebo ještě lépe, ujistěte se, že k nim nedochází, pomocí níže uvedených tipů.

Sledujte počasí

Dokonce i teploty, které jsou jen vágně nízké, mohou být pěkně kruté, když vezmete v úvahu teplotu větru. Monitorování počasí je klíčem k zajištění toho, aby byla přijata vhodná bezpečnostní opatření.

Noste více vrstev oblečení

Doporučujeme minimálně tři vrstvy oblečení pro každého, kdo pracuje v mrazu. Pokud existuje možnost promoknutí, vyberte materiály, jako je vlna, hedvábí nebo syntetika, které si zachovají své izolační vlastnosti, i když nejsou suché.

Pijte teplé nápoje

I když zahřátí zvenčí nemusí být po většinu dne možné, pracovníci se přesto mohou zahřát zevnitř. Nápoje jako čaj, káva, horká čokoláda nebo dokonce jen horká voda mohou účinně pomoci udržet vnitřní tělesnou teplotu na přijatelné úrovni.

Zůstaňte v suchu

Stejně jako ochlazení větrem, může také vlhkost zvýšit účinek nízkých teplot. V tomto případě je nesmírně důležité zůstat v chladných dnech v suchu. Doporučujeme nosit nepromokavé boty při práci v blátivém počasí nebo si vzít s sebou pončo pro případ, že by pršelo.

Chraňte zranitelné oblasti

Pokud jsou teploty dostatečně nízké, může trvat pouhých 30 minut, než se dostaví omrzliny. Lze očekávat, že oblasti, které jsou pro omrzliny nejzranitelnější, jsou ty, které máme tendenci chránit nejméně, tedy prsty na rukou a nohou, tváře, uši a nos. Jakmile se objeví podzimní počasí, je rozumné si uvědomit, jak rychle mohou být končetiny zasaženy silným nachlazením.

Mějte povědomí o následcích mrazu

Bez ohledu na to, zda jsou teploty vzduchu jen nízké nebo hluboko pod bodem mrazu, pracovníci mohou být stále náchylní k nachlazení či podchlazení. Být zranitelný však neznamená, že se nutně stane něco špatného. Znamená to jen, že je zapotřebí větší péče, aby se předešlo nežádoucím důsledkům. Ne všem úrazům na pracovišti se dá předejít, ale těm, které souvisí s chladem či mrazem, obecně ano. A jak jim nejlépe předcházet? S kombinací povědomí, školení a zdravého rozumu.

Práce v mrazu a chladných klimatických podmínkách. Rizika a prevence
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference