V závislosti na podmínkách pracoviště existují různé druhy nebezpečí a chlad je jedním z nich. Úrazy související s nachlazením jsou obvykle reverzibilní (lze je vyléčit), ale ne vždy. V těžkých případech může být vystavení chladu dokonce i smrtelné. Proto se vyplatí nejen dávat pozor na varovné signály, ale také si uvědomit, jak úrazům způsobené mrazem předejít.
Obsah článku:
Ačkoli hypotermie (poklesu tělesné teploty při nadměrných ztrátách tepla pod 35 °C) je pravděpodobně nejzávažnější riziko, existuje několik dalších stavů, které mohou nastat v důsledku silného nebo dlouhodobého vystavení chladu. Tyto stavy zahrnují např.:
Stav, který vzniká po vystavení jak chladu, tak vlhku. Stojí za zmínku, že počasí nemusí být zrovna ledové, aby způsobilo příznaky zákopové nohy. Pokud jsou teploty nižší než 10°C, měli byste dbát na to, abyste měli nohy v teple a suchu. Vlhká noha totiž zrácí až 25 krát více tepla než noha suchá. Syndrom zákopové nohy postihuje jak svalovou tkáň, tak nervy a její příznaky zahrnují necitlivost, svědění, brnění, otoky a případně puchýře. Není to trvalé, pokud je podezření zachyceno včas, ale může postupovat až k trvalému poškození tkáně.
Jedná se o mírné, reverzibilní (vratné) poranění, které trvá několik hodin po vystavení chladu. Může zasáhnout všechny končetiny (ruce a nohy) při teplotách až 16 °C. Způsobuje zarudnutí, puchýře, záněty a bolesti, které se zhoršují při kontaktu s jinými povrchy. Jakmile přestane být postižená oblast vystavena nižším teplotám, měl by se stav zlepšit.
Zranění, které může zasáhnout jakékoliv části těla, které jsou vystaveny silnému chladu - mrazu. Omrzlá kůže je ve skutečnosti zmrzlá, což obvykle vede k určitému stupni trvalého poškození. Mírnější případy mohou vyvolat dlouhodobé příznaky, jako je citlivost na chlad, necitlivost nebo bolest, ale vážné případy omrzlin mohou vést k nekróze tkáně a závažnějšímu poškození nervů.
Podchlazení (hypotermie) je jediný stav související s nachlazením, který může přímo vést k úmrtí. V raných stádiích mezi příznaky hypotermie patří třes, stěžování si na chlad a snížená fyzická funkce. Pozdější stádia jsou charakterizována duševním zmatením, zpomaleným dýcháním, závažným snížením fyzických funkcí, absencí třesavky a v extrémních případech i smrtí.
Vzhledem k tomu, jak vážně může být někdo ovlivněn i dočasnými stavy souvisejícími s podchlazením, je důležité neustále dávat pozor na příznaky. Nebo ještě lépe, ujistěte se, že k nim nedochází, pomocí níže uvedených tipů.
Dokonce i teploty, které jsou jen vágně nízké, mohou být pěkně kruté, když vezmete v úvahu teplotu větru. Monitorování počasí je klíčem k zajištění toho, aby byla přijata vhodná bezpečnostní opatření.
Doporučujeme minimálně tři vrstvy oblečení pro každého, kdo pracuje v mrazu. Pokud existuje možnost promoknutí, vyberte materiály, jako je vlna, hedvábí nebo syntetika, které si zachovají své izolační vlastnosti, i když nejsou suché.
I když zahřátí zvenčí nemusí být po většinu dne možné, pracovníci se přesto mohou zahřát zevnitř. Nápoje jako čaj, káva, horká čokoláda nebo dokonce jen horká voda mohou účinně pomoci udržet vnitřní tělesnou teplotu na přijatelné úrovni.
Stejně jako ochlazení větrem, může také vlhkost zvýšit účinek nízkých teplot. V tomto případě je nesmírně důležité zůstat v chladných dnech v suchu. Doporučujeme nosit nepromokavé boty při práci v blátivém počasí nebo si vzít s sebou pončo pro případ, že by pršelo.
Pokud jsou teploty dostatečně nízké, může trvat pouhých 30 minut, než se dostaví omrzliny. Lze očekávat, že oblasti, které jsou pro omrzliny nejzranitelnější, jsou ty, které máme tendenci chránit nejméně, tedy prsty na rukou a nohou, tváře, uši a nos. Jakmile se objeví podzimní počasí, je rozumné si uvědomit, jak rychle mohou být končetiny zasaženy silným nachlazením.
Bez ohledu na to, zda jsou teploty vzduchu jen nízké nebo hluboko pod bodem mrazu, pracovníci mohou být stále náchylní k nachlazení či podchlazení. Být zranitelný však neznamená, že se nutně stane něco špatného. Znamená to jen, že je zapotřebí větší péče, aby se předešlo nežádoucím důsledkům. Ne všem úrazům na pracovišti se dá předejít, ale těm, které souvisí s chladem či mrazem, obecně ano. A jak jim nejlépe předcházet? S kombinací povědomí, školení a zdravého rozumu.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).