Ono z minula dosti dobře známé utužování kolektivu, dnes zváno trochu zajímavěji jako teambuilding, představuje poměrně důležitou součást firemní kultury, a to i přes mnohé vymoženosti pracovního života jako je homeoffice, práce na dálku a jiné aktivity, při kterých se kolegové z jedné společnosti nemusejí v zásadě ani potkat. Teambulding je zkrátka vhodný nástroj, jak poznat slabé i silné stránky jednotlivých pracovníků a určit, kteří lidé spolu dokáží spolupracovat a mezi kterými panuje spíše napětí.
Po takové události, ať je to odpolední aktivita či několikadenní výlet, probíhá většinou vyhodnocování celého teambuildingu a aplikování jeho poznatků do praxe, nebo si vaši zaměstnanci zkrátka jen vymění pár fotografií a tím to celé končí. Existují ovšem i jiné teambuldingy, které vám sice nenabídnou akční zábavu v podobě střelby či utkání v kulečníku, naproti tomu vám ovšem umožní získat užitečné a praktické dovednosti a ještě splnit vaší zákonnou povinnost, jako je např. akční kurz první pomoci – První pomoc živě.
Nejprve si ale udělejme jeden kratší exkurz do povinností zaměstnavatele, které hovoří o první pomoci. Určující nařízení je v tomto případě obsaženo v zákoníku práce (zákon č. 262 z roku 2006), konkrétně v jeho paragrafu 102, odstavci 6, kde se mimo jiné uvádí, citujeme:
Zaměstnavatel je povinen zajistit a určit podle druhu činnosti a velikosti pracoviště potřebný počet zaměstnanců, kteří organizují poskytnutí první pomoci, zajišťují přivolání zejména poskytovatele zdravotnické záchranné služby, Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky a organizují evakuaci zaměstnanců. Zaměstnavatel je povinen zajistit ve spolupráci s poskytovatelem pracovnělékařských služeb jejich vyškolení a vybavení v rozsahu odpovídajícím rizikům vyskytujícím se na pracovišti.
Z toho ustanovení je patrné, že je školení první pomoci náležitou povinností každé firmy, tedy by v žádném případě nemělo zůstat opomenuto. Existuje mnoho způsobů, jak takové školení zajistit, nejčastěji bývá součástí komplexního balíčku služeb BOZP, který dodávají firmám externí společnosti řešící bezpečnost práce, popř. jej zaměstnavatelé organizují sami ve spolupráci s dodavateli pracovně lékařských služeb či Českým červeným křížem. Taková školení pak mohou mít různou formu, která by ovšem vždy měla mít pevnou osnovu a měla by být vždy ukončena přezkoušením zaměstnanců. O celém školení, jeho průběhu i výsledcích přezkoušení zaměstnanců je nutné zhotovit zápis, který je na vyzvání předkládán orgánům státního dozoru.
Krom běžně praktikované formy školení, spojené většinou s teoretickým výkladem a praktickou ukázkou či řešením modelových situací, totiž existují i méně tradiční kurzy první pomoci, jako je právě kurz První pomoc živě, organizovaný společností PPŽivě ve spolupráci s firmou S-Drive. Během zážitkového kurzu první pomoci, který je možné připravit na míru vaší společnosti a uskutečnit jej přímo v prostorách vašeho pracoviště, vás zkušené instruktorky první pomoci nejenom důsledně poučí a vysvětlí vám základy první pomoci, ale také pro vás připraví značné množství modelových situací, jak pro jednotlivce, tak pro celé týmy.
Vaši zaměstnanci si tak během kurzu osvojí nejen základy poskytnutí první pomoci u nejčastějších nehod (infarkt, pád ze schodů s úrazem, zlomenina, popáleniny, apod.), ale mohou si nácvik dané situace vyzkoušet přímo v podmínkách daného pracoviště. Díky takovému kurzu se naučíte nejen potřebné a důležité procedury, ale zároveň získáte i povědomí o tom, kde přesně se ve vaší firmě nachází vybavení pro zajištění první pomoci a jestli je možné bez problému snést zraněného se schodů a další situace, které většinou prověří až skutečný úraz. Uvidíte, že je velký rozdíl při kurzu, kde se v klidu sedí v přednáškové místnosti a lidé čekají až se dostanou k nějaké figuríně, než když jsou lidé konfrontováni přímo s konkrétním zraněním třeba na chodbě a krom základního ošetření zraněného musí zvládnout i jeho transport svého kolegy do bezpečí, což se může ukázat jako docela náročný úkol, který je vhodné natrénovat.
Teambuildingový rozměr celé akce je následně zdůrazněn dobře vymyšlenými kolektivními zadáními, které prověří nejen znalosti jednotlivých členů týmu, ale zároveň i jejich ochotu a schopnost spolupracovat při řešení daného úkolu, na kterém může v budoucnu záviset i lidský život. Po absolvování celého programu získáte nejen osvědčení o absolvování, ale také i velmi praktický ebook, vytvořený na míru vaší firmě, přehledně shrnující zásady první pomoci i jednotlivých kroků z celého školení. Intenzita a náročnost celého teambuildingu pak záleží zcela na vás, ale věřte nám, že při První pomoci živě lze připravit i poměrně dramatické situace, při jejich zvládání se rozhodně nudit nebudete.
Jak vidíte, tak i povinné školení v rámci BOZP lze pojmout kreativně a hlavně formou, která krom poučení zaměstnanců a splnění zákonné povinnosti utuží a stmelí váš kolektiv. Nebojte se proto pojmout zákonné povinnosti jiným způsobem a využijte pozitivní dopady kvalitně organizovaných školení první pomoci či jakékoliv jiné povinnosti. Samozřejmě chápeme, že naplánovat a zrealizovat takové školení může být poměrně časově náročné, nicméně naše společnost CRDR s.r.o, dodavatel služeb bezpečnosti práce, pro vás může taková školení zajistit, a to v zásadě pro každé odvětví či předmět činnosti.
CRDR s.r.o.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).