Kde musí probíhat školení BOZP, zda-li na pracovišti nebo například doma, je další z velmi častých dotazů, které nám pokládáte. V žádném ze zákonů o bezpečnosti práce ani jiných zákonech se sice nehovoří o tom, že by zaměstnavatel mohl svému zaměstnanci vysloveně nařídit, aby online školení BOZP musel provést doma na svém počítači, ale i přesto existují situace, kdy vám to nařídit může. Má to ale svá pravidla a povinnosti, a to zejména na straně zaměstnavatele.
Udělat si školení BOZP, nebo jiná obdobná školení, z pohodlí domova by neměl být pro loajálního zaměstnance žádný problém. Proč taky, že? Vždyť jde o pouhou hodinu práce. Pro jistotu připomínáme, že se zde bavíme o e-learningovém školení, které probíhá online přes internet, nikoliv o školení, které probíhá za osobní účasti lektora.
Ze zkušenosti víme, že spousta zaměstnanců se školením BOZP v domácím prostředí nemá žádný problém. Hodně tedy záleží na konkrétním oboru. Obchodní zástupci s tím problém z 90% nemají, kdežto například skladníkům se do toho moc nechce. Nicméně v dnešní době velkého množství administrativních odvětví je pro loajálního zaměstnance zcela standardní záležitost, že si udělá zákonná školení v klidu a v pohodě doma na počítači, protože ví, že si může dovolit odejít třeba dřív z práce.
Je zcela běžné, že se firemní školení pro zaměstnance dělají v pracovní době a většinou také přímo na pracovišti. Může ale nastat situace, kdy je pro firmu jednodušší a výhodnější, když si zaměstnanci školení udělaní doma na počítači prostřednictvím e-learningové aplikace na internetu. Jedná se zejména o situace, kdy si firma nemůže dovolit přerušit provoz nebo je pro ní zbytečně složité a zatěžující uspořádat pro každého školení zvlášť. V takovém případě může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům, aby školení provedli doma, nicméně musí také dodržovat zákonem stanovené povinnosti, o kterých si řekneme níže.
Zaměstnavatel by neměl zapomínat na to, že je povinen dodat všechny potřebné komponenty, tzn. e-learningový program, počítač, internet apod., a to na jeho vlastní náklady, jak je uvedeno v § 101 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce, kde se konkrétně píše, že: “Náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.”
Standardně však bývá zvykem, že zaměstnanec použije buď firemní notebook nebo tablet, a zaměstnavatel mu dá jen přístupy do online kurzů.
Věděli jste, že v § 230 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce je uvedeno, že účast na školení je považována za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat? To znamená, že v případě online školení v domácím prostředí mimo pracovní dobu se jedná o práci přes čas.
Pokud se tedy jedná o práci přesčas, je zaměstnavatel povinen ji proplatit zaměstnanci, a to navíc s příplatkem 25 % průměrného výdělku, pokud se tedy nedohodne se zaměstnancem například na náhradním volnu v rozsahu práce vykonané navíc místo onoho příplatku.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).