Novinky Zpět

E-learningové školení BOZP musí probíhat v práci nebo doma?

26. 5. 2017
Zpět

Kde musí probíhat školení BOZP, zda-li na pracovišti nebo například doma, je další z velmi častých dotazů, které nám pokládáte. V žádném ze zákonů o bezpečnosti práce ani jiných zákonech se sice nehovoří o tom, že by zaměstnavatel mohl svému zaměstnanci vysloveně nařídit, aby online školení BOZP musel provést doma na svém počítači, ale i přesto existují situace, kdy vám to nařídit může. Má to ale svá pravidla a povinnosti, a to zejména na straně zaměstnavatele.

Školení doma by neměl být problém

Udělat si školení BOZP, nebo jiná obdobná školení, z pohodlí domova by neměl být pro loajálního zaměstnance žádný problém. Proč taky, že? Vždyť jde o pouhou hodinu práce. Pro jistotu připomínáme, že se zde bavíme o e-learningovém školení, které probíhá online přes internet, nikoliv o školení, které probíhá za osobní účasti lektora.

Ze zkušenosti víme, že spousta zaměstnanců se školením BOZP v domácím prostředí nemá žádný problém. Hodně tedy záleží na konkrétním oboru. Obchodní zástupci s tím problém z 90% nemají, kdežto například skladníkům se do toho moc nechce. Nicméně v dnešní době velkého množství administrativních odvětví je pro loajálního zaměstnance zcela standardní záležitost, že si udělá zákonná školení v klidu a v pohodě doma na počítači, protože ví, že si může dovolit odejít třeba dřív z práce.

Zaměstnavatel může nařídit školení doma

Je zcela běžné, že se firemní školení pro zaměstnance dělají v pracovní době a většinou také přímo na pracovišti. Může ale nastat situace, kdy je pro firmu jednodušší a výhodnější, když si zaměstnanci školení udělaní doma na počítači prostřednictvím e-learningové aplikace na internetu. Jedná se zejména o situace, kdy si firma nemůže dovolit přerušit provoz nebo je pro ní zbytečně složité a zatěžující uspořádat pro každého školení zvlášť. V takovém případě může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům, aby školení provedli doma, nicméně musí také dodržovat zákonem stanovené povinnosti, o kterých si řekneme níže.

Náklady na školení hradí zaměstnavatel

Zaměstnavatel by neměl zapomínat na to, že je povinen dodat všechny potřebné komponenty, tzn. e-learningový program, počítač, internet apod., a to na jeho vlastní náklady, jak je uvedeno v § 101 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce, kde se konkrétně píše, že: “Náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.

Standardně však bývá zvykem, že zaměstnanec použije buď firemní notebook nebo tablet, a zaměstnavatel mu dá jen přístupy do online kurzů.

Účast na školení je považováno za výkon práce

Věděli jste, že v § 230 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce je uvedeno, že účast na školení je považována za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat? To znamená, že v případě online školení v domácím prostředí mimo pracovní dobu se jedná o práci přes čas.

Školení mimo pracovní dobu je práce přes čas

Pokud se tedy jedná o práci přesčas, je zaměstnavatel povinen ji proplatit zaměstnanci, a to navíc s příplatkem 25 % průměrného výdělku, pokud se tedy nedohodne se zaměstnancem například na náhradním volnu v rozsahu práce vykonané navíc místo onoho příplatku.

E-learningové školení BOZP musí probíhat v práci nebo doma?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference