Průvodce změnami v silničním provozu od roku 2024 (novelizace Zákona o silničním provozu)

26. 8. 2023

Od 1. 1. 2024 vstoupí v platnost novela silničního zákona, která přináší řadu významných změn v oblasti silničního provozu. Tyto změny mají za cíl zvýšit bezpečnost na českých silnicích, zefektivnit provoz a zároveň zpřísnit sankce za nejzávažnější dopravní přestupky. V následujícím článku se podíváme na tyto změny podrobněji a probereme, jak ovlivní každodenní život řidičů v České republice.

Mezi klíčové novinky patří zavedení pravidel "2 krát a dost" pro nejzávažnější přestupky a "3 krát a dost" pro středně závažné přestupky. Dále se můžeme těšit na zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic až na 150 km/h nebo na možnost získání řidičského průkazu již od 17 let v režimu L17. Čeká nás také značné zvýšení pokut za závažné dopravní přestupky.

Legislativa:

Reforma bodového hodnocení: Nový pohled na penalizaci řidičů

Hlavním cílem je zjednodušení a zvýšení srozumitelnosti bodového systému. Dochází k redukci skupin trestných bodů z pěti na tři kategorie. Řidiči mohou dostat 2, 4 nebo 6 bodů za přestupky podle závažnosti. Při nasbírání 12 bodů řidič přijde o řidičský průkaz. Pokud řidič dvakrát spáchá přestupek za 6 bodů nebo třikrát za 4 body, také přijde o řidičský průkaz.

Příklady přestupků

Konkrétní změny v bodovém systému

Rozdělení přestupků podle nového bodového systému

Řízení od 17 let: Zkušební období pro mladé řidiče

Nově bude možnost získat řidičský průkaz skupiny B od 17 let. Kurz autoškoly může adept začít v 15,5 letech. Žadatel musí absolvovat standardní výcvik v autoškole a úspěšně složit závěrečné zkoušky.

Základní principy režimu L17

Mladý řidič do 18 let smí řídit pouze pod dohledem zkušeného řidiče (mentora). Mentor musí splňovat kvalifikační předpoklady, sedět na místě spolujezdce a nesmí být pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Režim L17 je zaznamenán v Evidenční kartě řidiče mladého řidiče i mentora. Mentor musí mít řidičské oprávnění skupiny B minimálně 10 let, nesmí mít zákaz řízení a žádný záznam v bodovém systému. Mladý řidič může mít až 4 mentory. Pokud začínající řidič v režimu L17 spáchá závažný přestupek, musí absolvovat vzdělávací kurzy.

Role mentora

Mezinárodní kontext

Důležité upozornění

Rychlost na dálnici: Nový limit až 150 km/h na některých úsecích

Novela zákona o silničním provozu zvyšuje maximální povolenou rychlost na vybraných úsecích dálnic z 130 km/h na 150 km/h. Tato změna se týká pouze úseků, které jsou pro tuto rychlost vhodné a bezpečné. Aktuálně má Ministerstvo dopravy vytipované zatím jen tři úseky. Podle slov Ministra dopravy, Martina Kupky, se první úseky se zvýšenou rychlostí na 150 km/h objeví do dvou let, tzn. do roku 2026.

Důvody a cíle změny

Doporučení pro řidiče

Tvrdší postihy: Zpřísnění sankcí za vážné provinění

Cílem je posílit dodržování pravidel silničního provozu a zlepšit bezpečnost na silnicích. Níže uvedené informace o sankcích, bodech a zákazu řízení jsou namátkové. Kompletní tabulka přestupků, která je platná od 1. 1. 2024, je k náhledu na konci tohoto přehledu.

Jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky

Stav vylučující způsobilost

Odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky

Překročení rychlosti o 40 km/h v obci (50 km/h mimo obec) a více

Překročení rychlosti o 20 km/h v obci (30 km/h mimo obec) a více

Ohrožení chodce

Dopravní nehoda s ublížením na zdraví

Mohlo by vás zajímat: Tabulka změn přestupků a nových sankcí od roku 2024

2 nejzávažnější přestupky = odebrání řidičáku

Pokud řidič dvakrát spáchá některý z nejzávažnějších přestupků, bude mu odebráno řidičské oprávnění. Cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích tím, že odradí řidiče od opakování nebezpečného a nezodpovědného chování.

Nejzávažnější přestupky zahrnují např.:

Pokud řidič spáchá dva takovéto přestupky během tří let, bude mu odebráno řidičské oprávnění. Toto pravidlo je zavedeno s cílem motivovat řidiče k dodržování pravidel silničního provozu a zodpovědnému chování za volantem.

3 středně závažné přestupky = odebrání řidičáku

Toto pravidlo se vztahuje na středně závažné přestupky. Pokud řidič třikrát spáchá některý z těchto méně závažných přestupků, bude mu odebráno řidičské oprávnění. Cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích tím, že se odradí řidiče od opakování méně závažných, ale stále nebezpečných přestupků.

Středně závažné přestupky zahrnují:

Toto pravidlo je zavedeno s cílem motivovat řidiče k dodržování pravidel silničního provozu a zodpovědnému chování za volantem, i když se jedná o méně závažné přestupky.

Související článek: BezpečnostPráce.info - Novela zákona o silničním provozu. Jaké změny čekají řidiče od roku 2024?

Průvodce změnami v silničním provozu od roku 2024 (novelizace Silničního zákona)